Častý argument proti elektronickým knihám je asi tohoto znění: „Dnes už nikdo nepřečte záznamy na magnetických páscích nebo 5 1/4" palcových disketách. Kdo bude moci v budoucnosti přečíst dnešní elektronické knihy?“
Přitom se však míchá několik pojmů dohromady:
- fyzický formát ano, v budoucnosti může být obtížné přečíst něco uloženého na obstarožních formátech, ale není to nemožné. navíc dnes už nikdo nemá všechny záznamy uložené jenom na jednom médiu, typicky máme všechno někde „na internetu“, tedy v cloudu.
- nestandardní datové formáty to byl samozřejmě velký problém, když se kdysi používala na mnoha počítačích ChiWriter, později Amí Pro nebo T602. když přečtu nějaký obstarožní formát ze záložního média a budu jej chtít převést na něco modernějšího, můžu pohořet. ale jak se ukazuje ani v případě starých vysázených knih v PageMakeru to není nemožné. a v případě mnoha knih je složitý pouze první převod, zbytek už je automatizovaný.
- formáty eKnih tady je jediný problém a riziko, a sice nestandardní formáty vzniklé kvůli falešnému pocitu ochrany proti pirátům. ať už se jedná o Amazon, u kterého je to podle mého názoru pouze dočasné, než nakladatelé pochopí, že je zbytečné se nechráněných knih bát, nebo o Mobil Bonus alias Ráj knih alias Bux alias Euromedia s „unikátním“ formátem Wooky. to je něco, čemu by se měl trh do budoucna bránit, protože univerzálnost, rozšíření a jistotu do budoucna zajistí pouze standardy.